Главная » Статьи » ŽEMĖ » ŽEMĖ

Rezervinių miškų vėl laukia aukcionai

Nors Vyriausybės programoje teigiama, kad miškų privatizacija, išskyrus numatytą grąžinimą buvusiems savininkams, negalima, Aplinkos ministerija siūlo valdžiai atsikratyti nuo valstybinės reikšmės miškų nutolusių ir išbarstytų miško žemės sklypų, parduodant juos aukcionuose.

Pirkėjai sukėlė šiurpą


Parduoti aukcionuose nuosavybės grąžinimui rezervuotus miškus, kai nėra į juos teisėtų pretendentų, buvo nusprendusi ankstesnė valdžia. Nacionalinei žemės tarnybai buvo nurodyta parengti aukcionams apie 100 tūkst. ha rezervinių miškų.

Tačiau pernai vasarį pradėti aukcionai pašiurpino ne tik įsigyti vieną kitą hektarą miško panorusius ūkininkus, žaliuosius, bet ir pačius Seimo narius. Mat absoliuti dauguma aukcionuose miškus pirkusių pirkėjų buvo juridiniai asmenys, nieko bendro neturintys su ūkininkavimu.

Be to, didžioji dalis pirkėjų, pasinaudoję įstatyme palikta landa, miškus pirko išsimokėtinai - sumokėjo tik 10 proc. aukcione pasiūlytos kainos, galutinį atsiskaitymą nukeldami net 15 metų. Be jokių garantijų, kad nusipirktuose sklypuose neišsikirs miškų, o vėliau nebankrutuos miškuose palikę plynes, o valstybei - skolas. Juolab kad sklypo hektaro, už kurį buvo atsiskaitoma iš karto, kaina buvo kelis kartus mažesnė (vidutinė kaina 4,2 tūkst. litų) nei perkamo išsimokėtinai (vidutinė kaina 14,5 tūkst. litų).

Seimo Kaimo reikalų komitetas pernai rugsėjį pareikalavo stabdyti aukcionų organizavimą, o lapkritį parlamentarai skubiai pataisė įstatymą ir panaikino galimybę mišką pirkti išsimokėtinai.

Tačiau visa kita buvusios valdžios patvirtinta rezervinio miško pardavimo tvarka kol kas nepanaikinta. Teoriškai miškų aukcionai gali vykti, bet kol kas šiemet Valstybės žemės fondas nėra paskelbęs nė vieno.

Kompensacijos ne itin vilioja


Aplinkos ministerija pateikė Vyriausybei naujus siūlymus, kaip tvarkytis su rezerviniais miškais ir juos parduodant prasimanyti pinigų kompensacijoms už valstybės išperkamą piliečių nuosavybės teise turėtą žemę miestuose.

Šiuo metu valstybė dar neatsiskaičiusi su 21 proc. tokių piliečių. Nuosavybės teises miestuose dar liko atkurti 12,2 tūkst. buvusių žemės savininkų ar jų paveldėtojų į 8,1 tūkst. ha žemės. Skaičiuojama, kad tam prireiks apie 320 mln. litų.

Bet žmonės neskuba griebti siūlomų pinigų - porą metų galiojančia tvarka panoro pasinaudoti tik kiek daugiau nei tūkstantis buvusių savininkų, pasiėmę pinigines kompensacijas už 736 ha žemės.

Kertasi su Vyriausybės programa


Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktoriaus Valdo Vaičiūno teigimu, rezerviniai miškai yra įsisenėjusi problema, atsiradusi dėl mūsų žemės reformos grimasų.

„Tie miškai, kažkada buvę privatūs arba buvusios privačios žemės, pokario laikotarpiu užaugusios mišku, buvo priskirti laisvos valstybės žemės fondui, kitaip tariant, rezervuoti nuosavybės teisių atkūrimui. Jų priežiūrą ir apsaugą vykdė miškų urėdijos, tačiau nuo pat žemės reformos pradžios jie nebuvo visavertiškai tvarkomi, - aiškino V.Vaičiūnas. - Dabar kyla klausimas, ar aukcionus vykdyti toliau, kaip juos vykdyti ir kokius miškus būtų galima parduoti".

Keblumas tas, kad naujosios Vyriausybės programoje yra numatyta, jog tolesnis valstybinių miškų privatizavimas negalimas, išskyrus grąžinimą buvusiems savininkams. Todėl Žemės ūkio ministerija parengė įstatymo pataisas, kuriomis siūloma leisti žmonėms, turėjusiems žemės miestuose, vietoj jos pasiimti miško ne miesto teritorijoje.

Vertingiausius priglaus urėdijos

Valstybinės miškų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus Rimanto Prūsaičio teigimu, šiuo metu rezervinių miškų yra apie 250 tūkst. ha. Iš jų apie 107 ha jau yra rengiami dokumentai nuosavybės atkūrimui arba ji atkurta, tik sklypai dar neįregistruoti Registrų centre.

Aplinkos ministerija siūlo su valstybinės reikšmės miškais besiribojančius, į juos įsiterpusius rezervinių miškų plotus, taip pat didesnius nei 10 ha miško sklypus, prie kurių yra privažiavimo keliai, perduoti panaudos teisėmis miškų urėdijoms.

„Į valstybinės reikšmės miškus įsiterpusių miškų, preliminariais duomenimis, yra 15 tūkst. ha, besiribojančių - apie 44 tūkst. ha. Ir dar 15 tūkst. ha yra didesnių nei 10 ha sklypų, prie kurių yra privažiavimo keliai. Taigi iš viso būtų apie 75 tūkst. ha miško, tinkamo perduoti urėdijoms, t.y. neprivatizuoti", - skaičiavo R.Prūsaitis.

Pasak jo, parduoti būtų galima apie 69-70 tūkst. ha, kurie yra toli nuo valstybinės reikšmės miškų, išsibarstę įvairiose sunkiai prieinamose vietose. Preliminari minėtų miškų kaina pagal rinkos vertes siektų apie 350 mln. litų. Vadinasi, kompensacijoms už valstybės išperkamą miestų žemę pakaktų su kaupu.

„Kokia kaina bus - sunku pasakyti, - abejojo R.Prūsaitis. - Mes įvertinome, kad bus gauta 6,8 tūkst. litų už ha. Bet vargu ar visus šiuos miškus pavyks parduoti. Bus tokių miškelių, menkmiškių, įvairių smulkių medynėlių, kurie jokių pirkėjų nesudomins".

32 - tiek valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypų spėta parduoti aukcionuose 2012 m.

26 - tiek miško sklypų, kurių bendras plotas 173,1 ha, parduoti išsimokėtinai už 2,5 mln. litų.

6 - už tiek miško sklypų, kurių plotas 15,81 ha, pirkėjai atsiskaitė iš karto, sumokėję 86,4 tūkst. litų.

179 - tiek tūkst. litų 2012 m. iš viso gauta į valstybės biudžetą už parduotus rezervinių miškų sklypus.

320 - tiek mln. litų reikėtų kompensuoti piliečiams už išperkamą žemę, jeigu visi jie sutiktų imti pinigus.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"



Источник: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/verslas/rezerviniu_misku_vel_laukia_aukcionai/
Категория: ŽEMĖ | Добавил: Rolando (19-04-2013) | Автор: Alia ZINKUVIENĖ W
Просмотров: 596 | Теги: miškas, aukcionai | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий

Подписка:1
Код *: