Главная » Статьи » NEKILNOJAMOJO TURTO NAUJIENOS » NEKILNOJAMAS TURTAS LIETUVOJE

NT vaiduoklius budins kranai

Praėjusio dešimtmečio pabaigoje dužo daug svajų. Ekonomikos kilimą keitė krytis, klestėjimą – bankrotas. Užsimiršti sunku, nes kaimynystę darko papilkę pernelyg drąsių svajonių griaučiai. Pabandėme išsiaiškinti, ar akį rėžiantys Vilniaus nekilnojamojo turto projektai bus apsiausti spalvų apsiaustu.

Ekspertams rožinėmis spalvomis tapant ekonomikos augimo perspektyvas, nuošalyje nelieka ir nekilnojamojo turto (NT) sektorius. NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus" duomenimis, pernai Lietuvoje sparčiausiai iš visų Baltijos šalių augo investicijos į NT. Augimas siekė net 2,7 karto, o investuota daugiau nei pusė milijardo litų.

Vis dėlto kas rytą keliaujantieji Konstitucijos ar Laisvės prospektais pastebi jau kelerius metus kraštovaizdį darkančius nebaigtus daugiabučius. Verslininkai atsipirko bankroto popierizmu, tačiau sostinėje ir toliau žioji pilkos griaučių piktžaizdės.

Turint omenyje, kad net 40 proc. NT Lietuvoje pirko suomiai, akivaizdu, kad išblėsus krizės nuotaikoms investicijos į pastatus vėl tapo patrauklios, o ekonominė logika diktuoja, kad iš varžytinių parduodamas turtas pakilimo metu turėtų masinti ne vieną įžvalgesnį verslininką.

Bando atgaivinti

Nors ne visų per krizę strigusių NT projektų pabaiga ranka pasiekiama, galima pasidžiaugti, kad kai kurie kone miesto gėda tapę statiniai pamažu prikeliami naujam gyvenimui.

Kiekvieną save gerbiantį vilnietį iš gėdos rausti vertęs Konstitucijos prospekte pusiau skustas, pusiau luptas išlenktas daugiabutis, vadinamas „Arfa", rodo gyvybės ženklus. Registrų centro duomenimis, prieš 9 metus statyti pradėtas daugiabutis pernai išsivadavo iš bankroto administratorių pančių ir perėjo į SEB banko NT projektus valdančios įmonės „Litectus" rankas.

„Pastatas yra nupirktas. Paruošėme jį žiemai, pradėjome adekvačiai saugoti, o dabar analizuojame padėtį ir žiūrime, kuria linkme kreipsime projektą", – savaitraščiui „Ekonomika.lt" pasakojo „Litectus" vadovas Edvinas Malevskis.

Vadovo teigimu, butus nebaigtoje statyti pastato dalyje įsigiję asmenys su įmone susisiekti dar nebandė. „Gal tiesiogiai bendravo su bankroto administratoriais? Tiksliai nežinau", – sakė E. Malevskis. Paklaustas, kada bus priimtas sprendimas dėl „Arfos" ateities, vadovas teigė, kad situacija paaiškės per 2–3 mėnesius.

Panašios aplinkybės gaubia ir netoli Rusų dramos teatro prieš kelerius metus duris turėjusio atverti administracinio pastato istoriją. Mindaugo gatvėje 1A numeriu registruotas pastatas jau buvo spėjęs tapti jaunimo apsilankymo vieta – viršutiniuose aukštuose galima rasti iš likusių statybinių medžiagų suformuotus fotelius. Ir, žinoma, tuščios alkoholio taros.

Pasidomėjus paaiškėjo, kad nuo praėjusių metų rugsėjo būsimos administracinės patalpos priklauso bankui „Nordea" ir jau bandoma jas parduoti. Objekto pardavėjas Rolandas Bliujus leidiniui „Ekonomika.lt" pasakojo, kad šiuo metu dar ieškoma investuotojų, tačiau besidominčiųjų netrūksta.

„Pardavimo procesas vyksta. Kaip visada, likęs yra kainos klausimas", – sakė R. Bliujus. „Nordea" projektų interneto puslapyje rašoma, kad Mindaugo g. 1A esantis pastatas vertinamas 7,2 mln. litų be PVM.

Prikeliami naujam gyvenimui

Laivės prospekte 79B numeriu dar nežymėto pastato statybos sustojo prieš keletą metų. Pasak projektą „Dangaus miestas" vykdančios bendrovės „Sostinės būstai" vadovo Nikolajaus Melniko, statybos buvo sustabdytos dėl ekonomikos nuosmukio. Vis dėlto statybininkai į aikštelę turėtų grįžti jau pradėjus tirpti sniegui.

„Atnaujinti darbus planuojame šių metų kovo–balandžio mėnesiais. Šiuo metu baigiamos derybos su rangovais. Darbų pabaiga numatyta kitų metų pradžioje", – sakė N. Melnikas.

Mažesne pilkos spalvos gama galės džiaugtis ir nuo 2008 metų niekaip nepastatomų Maskvos namų kaimynystėje įsikūrę vilniečiai – tikimasi, kad statybos bus atnaujintos jau šiemet. „2014 metais statybos bus atnaujintos", – savaitraštį „Ekonomika.lt" patikino Maskvos namų direktorius Aleksandras Makarovas.

Tiesa, pažadų, kada bus baigtos statybos, sulaukta tikrai ne kartą. Iš pradžių planuota, kad Maskvos savivaldybės finansuojamos statybos turėtų būti baigtos 2011-ųjų pabaigoje, vėliau jau žadėta darbus baigti iki 2012 metų galo.

Šiuo metu prie A. Juozapavičiaus ir Rinktinės gatvių sankirtos dygstantis pastatas teturi griaučius, bet A. Makarovas pasakojo, kad greitai čia viskas pasikeis – planuojama įkurti kultūros ir verslo renginių centrą.

Supančioti bankroto virvėmis

Nors NT sektorius keliasi iš krizės pelenų, statyti pradėto turto panaudojimo galimybes riboja rangovų bankrotas. Klasikinę statybų sektoriaus tragediją 2008-aisiais iliustruoja Žvalgų gatvėje turėjęs įsikurti komercinis pastatas.

Dar 2008 metų gruodį pastato viršuje buvo keliamas monolito darbų baigimo vainikas, tačiau visa galia NT sektoriui kirtęs nuosmukis procesą sustabdė išaušus 2009-ųjų sausiui. Šiuo metu pakeliui į Baltupių rajoną įsikūrusį pastatą prižiūri antstolių kontora „Autarė", kuri perėmė griaučius iš jau bankrutavusios statybų bendrovės „Egvilta". Susiekus su antstoliais šie atsisakė komentuoti pastato pardavimo proceso eigą – buvo teigiama, kad tokia informacija disponuoti leidžiama tik kreditoriams.

Žirmūnų gatvėje tarp 111 ir 113 namų stūksantys pamatai skaičiuoja 9 metus. Bendrovė „Baltijos ąžuolas" čia turėjo statyti 9 aukštų daugiabutį.

 

Sklypą bendrovė įsigijo 2001-aisiais, o statybos darbus pradėjo 2005 metų kovą. Tiesa, gegužę aplinkinių namų gyventojai surinko parašus dėl nepritarimo statyboms. Leidimą statyti daugiabutį bendrovė turėjo, tačiau apie tais pačiais metais vykdytus darbus informacijos nėra.

„Yra išduotas leidimas vykdyti statybos darbus. Numatyta statyti daugiabutį pastatą, tačiau jis dar nėra įregistruotas. Yra tik pirminiai duomenys, kad sudaryta preliminarioji sutartis, bet nieko daugiau apie tą objektą. Jokių duomenų nuo 2005 metų apie tą statinį neturime", – komentavo Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius.

2009-aisiais „Baltijos ąžuolas" pakeitė pavadinimą į „ProstInvest", o po metų įmonė jau buvo laikoma bankrutavusia, tačiau jos likvidavimas dar nepradėtas.

Gaubia paslapties šydas

Miglos skraistė gaubia ir griaučius Pilaitės prospekte, kur turėjo įsikurti informacinių technologijų įmonė „Auna". Bendrovei „Penkios žvaigždės" priklausęs projektas, Registrų centro duomenimis, iš mirties taško yra pajudėjęs vos 8 proc.

Praėjusių metų vasarą administracinės patalpos atiteko gretimame sklype įsikūrusiam „Green Vilnius Hotel". Su viešbučio vadovu Miroslavu Novickiu susiekti ir išsiaiškinti, koks yra sklypo bei jame esančių pamatų likimas, nepavyko. Vis dėlto galima spėlioti, kad sklypas galėtų būti panaudotas viešbučio plėtrai arba atiduotas į kitiems rangovams.

Fabijoniškių gatvėje taip pat stovi nebaigtas statyti daugiabutis. Statybos darbais šiuo metu čia net nekvepia. Registrų centro atstovo spaudai A. Petrošiaus teigimu, pastatas apskritai dar nėra registruotas. „Vadinasi, gautas leidimas statybai, ji pradėta, tačiau nėra registruotas net dalinis pastato baigtumas", – leidiniui pasakojo A. Petrošius.

Nežinios širma dengia ir dar vieną statybų projektą Fabijoniškių mikrorajone. Paskirtos bankroto administratorės įmonės „Renavita" direktorės Renata Kaladytė teigimu, Fabijoniškių gatvėje esanti žemė buvo įkeista ir 2012 metų rugsėjį perduota įkaito turėtojui.

„Kam šiuo metu priklauso statiniai, neturiu duomenų, – leidiniui sakė R. Kaladytė. – Nebaigta statyba nebaigtas statyti pastatas bankrutuojančiai įmonei nepriklausė."

Категория: NEKILNOJAMAS TURTAS LIETUVOJE | Добавил: Rolando (16-02-2014) | Автор: V. Petkauskas, G. Sankauskaitė, W
Просмотров: 278 | Теги: rangovas, NT, Arfa, daugiabutis, Maskvos namai, krizė, Statyba, administracinis, bankrotas, projektai | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий

Подписка:1
Код *: