Главная » Статьи » NEKILNOJAMOJO TURTO NAUJIENOS » NEKILNOJAMAS TURTAS LIETUVOJE

Naujakuriai iš miesto keičia kaimo veidą
Ap­lin­kui Šiau­lius, kur ne­se­niai ply­tė­jo pie­vos ir ga­nė­si gy­vu­liai, šian­dien – nau­jų, mo­der­nių na­mų kvar­ta­lai. Į kai­mą ke­lia­si mies­to žmo­nės, kad ga­lė­tų džiaug­tis sa­vo žo­le, gė­lė­mis ir žvaigž­dė­mis. Bu­vę mies­tie­čiai at­si­ne­ša ir ki­tų tra­di­ci­jų – sta­to už­tva­rus.

Ap­si­va­ly­mas nuo us­nių

Vos pa­su­kę už Aukš­tel­kės (Šiau­lių ra­jo­nas) baž­ny­čios su­tin­ka­me Va­cį. Vy­ras dal­giu gul­do us­nis. Ke­tu­rias­de­šim­ties arų skly­pas, pa­vel­dė­tas iš ma­mos, dar neap­gy­ven­din­tas. O kai­my­nys­tė­je jau su­tū­pę mo­der­nūs na­mai, nors kaž­ka­da čia bu­vo us­ny­nė.

„Mies­tas pa­ju­dė­jo į kai­mą su sa­vo įpro­čiais, gra­žiai tvar­ko­ma ap­lin­ka. Kai­mo vei­das la­bai kei­čia­si, o ne­gy­ve­na­ma, ne­dir­ba­ma že­mės tuoj pa­virs­ta us­ny­ne. Ta­da rei­kia im­ti dal­gį ir ap­si­va­ly­ti", – žvelg­da­mas į netoliese sta­to­mus nau­jus na­mus juo­kė­si šiau­lie­tis. Nau­ji na­mai jo kai­my­nys­tė­je at­si­ra­do maž­daug per pen­ke­rius me­tus.

Va­cys sa­ko, kad čia, sa­vo že­mė­je, jis ne­bes­ta­tys nau­jų na­mų. Ke­tu­rias­de­šimt vie­ne­rius me­tus jis dir­bo kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­ju Šiau­lių mo­kyk­lo­se, tris­de­šimt še­še­rius me­tus iš jų – „Ju­ven­tos" pro­gim­na­zi­jo­je.

„Gy­ven­ti kai­me rei­kia pa­si­ryž­ti. Kai­me žy­miai sun­kiau gy­ven­ti, nei mies­te. Dirb­ti daug rei­kia, kad su­kur­tu­mei gro­žį", – svars­to Va­cys.

Jis pa­ts ki­lęs iš Kur­tu­vė­nų mies­te­lio, iš­va­žia­vo stu­di­juo­ti į sos­ti­nę ir į kai­mą ne­beg­rį­žo. Da­bar džiau­gia­si, kad vyks­ta at­virkš­ti­nis ju­dė­ji­mas – iš mies­to žmo­nės ke­lia­si į kai­mą.

Gir­dė­jęs, kad tar­pi­nin­kai už že­mę da­bar siū­lo la­bai ma­žai, to­dėl dar ne­sku­ba že­mės par­duo­ti. „Vel­tui ati­duo­ti že­mės ne­ga­li­ma", – įsi­ti­ki­nęs Va­cys.

De­vy­ni hek­ta­rai lais­vės

Nuo Aukš­tel­kės iki Sau­gi­nių – iš­ti­si nau­jų na­mų kvar­ta­lai. Į vie­ną iš nau­jų na­mų prieš de­šimt me­tų par­si­kraus­tė ir Li­nas Grub­lys su žmo­na Vik­to­ri­ja. Iki jų sta­ty­bos šio­je vie­to­je bu­vo ply­nas lau­kas.

Nuo­sa­vos že­mės ap­link na­mą – dau­giau, nei de­vy­ni hek­ta­rai. Li­nas be­veik 6 hek­ta­rų plo­te ku­ria par­ką. Nuo­sa­vas par­kas bu­vo jo sva­jo­nė, nes vy­ras dir­ba ap­lin­kos ap­žel­din­to­ju. Par­ke au­gi­na­mi au­ga­lai ne tik sa­vo po­rei­kiams, bet ir šei­mos vers­lui.

„Dar­bo ne­trūks­ta, nes žmo­nės ir kai­me la­bai sten­gia­si gra­žiau gy­ven­ti, gra­žiai tvar­ko­si so­dy­bas. Ku­ria­me, sten­gia­mės ir mes su žmo­na. Da­bar kai­mas vi­siš­kai ki­toks, nei bu­vo anks­čiau, – sa­ko vy­ras. – Kai ši­fe­rio sto­gus pa­keis kai­mas, tai bus ro­jus, o ne gy­ve­ni­mas".

Li­nas su žmo­na ke­le­tą me­tų gy­ve­no bu­te Šiau­liuo­se, bet Li­nas il­gai dau­gia­bu­čio sie­nų neišt­vė­rė. Da­bar so­dy­bo­je – gra­žiau­si gė­ly­nai, re­ti žel­di­niai.

„Di­džio­ji ma­no sva­jo­nė bu­vo bėg­ti į kai­mą, į sa­vo na­mą. Mies­tas žmo­gų už­da­ro į ma­žą dė­žu­tę ir du­si­na. Bu­te ne­bent per lan­gą gal­vą iš­kiš­ti ga­li. O čia, kai­me, ne­pa­ly­gi­na­mai dau­giau žvaigž­džių ma­tai. Čia lais­vė be­ga­li­nė. Tve­nki­niai, žu­vys, paukš­čiai, sa­vo žą­sys. Kai­me gy­ven­ti jau ta­po pres­ti­žu", – su mei­le kai­mo pri­va­lu­mus dėliojo Li­nas.

Ma­lo­nu­mas ir pi­ni­gi­nė

Li­nas ti­ki­na, kad kai­me gy­ven­ti nė­ra pi­gu.

„Vie­nas bran­giau­sių ma­lo­nu­mų – va­ži­nė­ti kas­dien į dar­bą. Ku­ras la­bai bran­gus", – skai­čiuo­ja Li­nas.

Už elekt­rą per mė­ne­sį šei­ma su­mo­ka ne ma­žiau kaip 300 li­tų. Daug elekt­ri­nių prie­tai­sų na­me – šil­do van­de­nį, vi­ryk­lė elekt­ri­nė.

„Bet te­le­vi­zo­rius va­sa­rą kai­me – vi­siš­kai ne­rei­ka­lin­gas daik­tas. Mes jo net neį­jun­gia­me", – juo­kė­si Li­nas.

Rei­kia pa­si­rū­pin­ti mal­ko­mis. Tik van­duo ne­mo­ka­mas.

„Jei­gu žmo­gus al­gos 1000 li­tų te­gau­na, kai­me gy­ven­ti ir dirb­ti mies­te – neį­ma­no­ma, iš kar­to „ra­gai" pi­ni­gi­nei", – juo­kia­si Li­nas.

Li­nas ne­pa­ta­ria kur­tis kai­me, jei­gu tu­ri ma­žiau, nei 30 arų že­mės: juk rei­kia vie­tos ir so­dui, ir dar­žui, ir kie­mui, ir tven­ki­nu­kui, ir gro­žiui kur­ti.

Kai­na už ra­my­bę

Prie bai­gia­mo įreng­ti na­mo Raiz­gių kai­me ne­to­li Aukš­tel­kės triū­sia šiau­lie­tis Jo­nas, pre­ky­bi­nin­kas, su sū­nu­mi Gied­riu­mi, stu­den­tu.

Sū­nus ma­tuo­ja len­tas, tė­vas jas pri­su­ka – bus sie­na mal­ki­nei. Sta­ty­bos vyks­ta ant­rus me­tus, na­mui trūks­ta tik ap­dai­los.

„Kol kas dar ne­bė­gam iš mies­to. Bet kad ir čia ne­be kai­mas. Kai­my­nai – mies­tie­čiai, mes pa­tys mies­tie­čiai, vi­si dir­ba­me mies­te. Koks čia kai­mas? Že­mės ūkiu čia tik­rai neuž­siim­si­me", – sa­ko Jo­nas.

Kai­me pi­ges­ni skly­pai ir di­des­nė ra­my­bė. To šei­ma ieš­ko­jo, nu­spren­du­si sta­ty­tis na­mą .

Jų skly­po plo­tas – 15 arų. Mies­te 15 arų kai­nuo­tų maž­daug tris kar­tus bran­giau.

Nors pa­tys šį tą su­ge­ba sta­ty­bo­se, ta­čiau na­mui sta­ty­ti sam­dė pro­fe­sio­na­lus.

„Be dvie­jų tūks­tan­čių li­tų už kvad­ra­ti­nį met­rą na­mo pra­dė­ti sta­ty­ti neį­ma­no­ma", – skai­čiuo­ja tė­vas su sū­nu­mi.

Prie kai­mo pra­ti­no­si dve­jus me­tus

Ra­sa Kar­da­šie­nė iš­te­kė­ju­si at­va­žia­vo gy­ven­ti į vy­ro mo­čiu­tės na­mą Sau­gi­niuo­se.

„Ne­no­ro­mis va­žia­vau pa­skui vy­rą į kai­mą. Po­ros me­tų rei­kė­jo, kol pri­pra­tau, kad gy­ve­nu ne­be mies­te", – pri­si­me­na Ra­sa.

Mies­te gy­ven­ti žy­miai pa­to­giau, o kai­me – dar­bo dau­giau: na­mą pri­žiū­rė­ti, ap­lin­ką tvar­ky­ti.

Šei­ma kai­me gy­ve­na jau ket­ve­rius me­tus.

„Ma­tau nau­dą gy­ven­ti kai­me: sa­vas dar­žas, šilt­na­mis, sa­vos uo­gos, duk­ry­tę Kor­ne­li­ją svei­kai au­gi­na­me. Mies­te ne­be­no­rė­čiau gy­ven­ti nė už ką. Bu­te ko­ja ant ko­jos ir sė­dėk, o čia ir mal­kų rei­kia par­si­neš­ti, ir kros­nį už­kur­ti", – džiau­gia­si mo­te­ris.

Ra­sa vai­ruo­ja au­to­mo­bi­lį, su­si­sie­ki­mas su Šiau­liais čia pui­kus.

Nuo­šir­des­nis bend­ra­vi­mas

Ra­sa taip pat sa­ko, kad kai­mas kei­čia­si: „Jau žmo­nės su­pra­to, kad prie gat­vės rei­kia so­din­ti ne bul­ves, o gė­les, kad kai­my­nams gra­žu bū­tų"..

Ra­sa, spė­ju­si per­pras­ti kai­mo žmo­nių bū­dą, sa­ko, kad jie nuo­šir­des­ni, ge­res­ni, lin­kę pa­dė­ti.

„Kai­me ži­nai, kad kai­my­nas vi­sa­da pa­dės, ne­svar­bu, ar cuk­raus pri­trūk­si, ar kas­tu­vo. Mies­te apie tai net ne­sva­jok", – sa­ko Ra­sa.

Mo­te­riai bu­vo keis­ta, kad kai­me vi­si vie­ni su ki­tais svei­ki­na­si.

„Iš pra­džių keis­tai jau­čiau­si, kad svei­ki­na­si ne­pa­žįs­ta­mi žmo­nės, o da­bar aš pa­ti su vi­sais svei­ki­nuo­si, ne­svar­bu, pa­žįs­ta­mas ar ne. Kai ne­si­svei­kin­da­vau, nes ne­ži­no­jau kai­mo tai­syk­lių, sa­ky­da­vo, kad esu „pa­si­kė­lu­si" mies­tie­tė", – juo­kia­si Ra­sa.

Ku­ria­si nau­jos bend­ruo­me­nės

Sau­gi­nių se­niū­nai­tis Gied­rius Ja­ku­bė­nas – taip pat iš Šiau­lių at­si­kė­lė į Sau­gi­nių kai­mą.

„Pir­miau­sia, rin­kau­si Sau­gi­nius to­dėl, kad la­bai gra­ži vie­ta – ša­lia Bu­bių tven­ki­nys, as­fal­tuo­tas ke­lias, ge­ras su­si­sie­ki­mas su mies­tu, vos de­šimt ki­lo­met­rų. Esu ki­lęs iš to kraš­to. Mies­tas ma­ne ver­žė „juo­dai", ne­ga­lė­jau gy­ven­ti už­da­ry­tas bu­te", – at­vi­rai pa­sa­ko­jo apie sa­vo pa­si­rin­ki­mą G. Ja­ku­bė­nas.

Sau­gi­niuo­se – vos ke­le­tas par­duo­da­mų dar ta­ry­bi­niais lai­kais sta­ty­tų na­mu­kų, bet jų kai­na – apie ket­vir­tis mi­li­jo­no.

G. Ja­ku­bė­no tei­gi­mu, kai­mas gra­žė­ja ir to­dėl, kad ku­ria­si kai­mų bend­ruo­me­nės. Jos ren­gia pro­jek­tus ir gau­na lė­šų kai­mo ap­lin­kai tvar­ky­ti, spren­džia­mos eis­mo pro­ble­mos.

„At­si­kė­lę iš mies­to žmo­nės yra raš­tin­ges­ni – ži­no dau­giau, turi dau­giau ga­li­my­bių. Ga­li dau­giau pa­rei­ka­lau­ti tvar­kos ir iš val­džios", – sa­ko G. Ja­ku­bė­nas.

Užt­va­rai

Dėl vie­no ap­gai­les­tau­ja G. Ja­ku­bė­nas, – kai­me at­si­ran­da už­tva­rai, į kai ku­riuos nau­juo­sius kvar­ta­lus lais­vai ne­pa­tek­si. Taip bu­vę mies­tie­čiai ku­ria sau sau­gu­mą, bet ne tik.

„Per už­tva­rus jau ne­ga­li pri­va­žiuo­ti kur no­ri prie van­dens tel­ki­nio. Kai­me ir ke­liai per­ka­sa­mi. Taip ri­bo­ja­ma žmo­nių tei­sė gro­žė­tis nuo­sta­bia apy­lin­kių gam­ta", – ap­gai­les­tau­ja se­niū­nai­tis dėl mies­tie­čių į kai­mą at­si­neš­tų įpro­čių.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.


LAIS­VĖ: Li­nas Grub­lys, at­si­kė­lęs gy­ven­ti ne­to­li Sau­gi­nių, džiau­gia­si, kad kai­me at­ra­do lais­vę – ga­li kur­ti sa­vo par­ką.


US­NYS: Šiau­lie­tis Va­cys, tu­rin­tis skly­pą ša­lia Aukš­tel­kės, džiau­gia­si, kad kai­me ku­ria­si mies­tie­čiai, nes ne­gy­ve­na­ma že­mė tuoj virs­ta us­ny­nu.


ŽENK­LAI: Kad čia kai­mo te­ri­to­ri­ja, iš­duo­da tik šie­no ir šiau­dų ri­ti­niai, sta­to­mi na­mai – lyg mies­te.


MEIST­RA­VI­MAS: Šiau­lie­tis Jo­nas su sū­nu­mi Gied­riu­mi meist­rau­ja prie sa­vo na­mo. „Koks čia kai­mas – čia jau mies­tas, juk mies­tie­čiai gy­ve­na, mies­tie­tiš­kus na­mus sta­to", – svars­to Jo­nas.


TRAU­KA: Į Sau­gi­nių kai­mą ati­te­kė­ju­si Ra­sa Kar­da­šie­nė sun­kiai pri­pra­to gy­ven­ti kai­me, bet da­bar kai­mo jau ne­be­keis­tų į gy­ve­ni­mą mies­te.






Категория: NEKILNOJAMAS TURTAS LIETUVOJE | Добавил: Rolando (17-08-2013) | Автор: Rita ŽADEIKYTĖ W
Просмотров: 584 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий

Подписка:1
Код *: